سامانه الکترونیکی غربالگری افراد مشکوک به کرونا:       salamat.gov.ir

6:58:16 PM 1399 / 12 / 08
 
اطلاعیه ها شبکه بهداشت و درمان

دانش بیشتر برای مراقبت بیشتر

شعار هفته مبارزه با مواد مخدر:

دانش بیشتر برای مراقبت بیشتر

اعتیاد یک بیمارى اجتماعی است که عوارض جسمى و روانى دارد و تا زمانى که بـه علل گرایش بیمار توجه نشود، درمان جسمى و روانى فقط براى مدتى نتیجه بخش خواهد بود و فرد معتاد دوباره گرفتار مواد اعتیاد آور می گردد. اعتیاد به موادمخدر یکى از مهمترین مشکلات اجتماعی، اقتصادى و بهداشتى است که عوارض ناشى از آن تهدیدى جدى براى جامعه بشرى محسوب شده و موجب رکود اجتماعى در زمینه هاى مختلف مى گردد. همچنین ویرانگری هاى حاصل از آن زمینه ساز سقوط بسیارى از ارزشها و هنجارهاى فرهنگى و اخلاقى شده و بدین ترتیب سلامت جامعه را بطور جدى به مخاطره مى اندازد.

 

 پدیده شوم قاچاق مواد مخدر بیش از آنکه فعالیتى سوداگرانه، تجارى و اقتصادى در عرصه مافیاى اقتصاد بین المللى باشد، ابزارى کارآمد، مؤثر و راهبردى در گسترش نظام سلطه صاحبان قدرت جهان بر کشورهاى توسعه نیافته است. تحلیلگران مسائل سیاسى و اجتماعى بر این باورند که در تهاجم و نفوذ فرهنگی، پدیده موادمخدر مهمترین عامل به تباهى کشیدن و انحطاط اخلاقى جوامع به شمار می رود. متاسفانه گسترش دامنه مصرف مواد مخدر در جامعه امروزى به حدى است که حتى قشر متفکر و تحصیل کرده را نیز به سمت خود کشانده است.


مواد مخـدر آنچنان آرام و بـی صـدا بـر جسـم و روان مصرف کننده مستولى میگردد که هیچ معتادى آغاز اعتیاد خود را به یاد نمی آورد. اعتیاد سبب تباهى میلیونها مغز فعال میشود که سرمایه هاى آینده جامعه بشرى بشمار می روند. اگر درصد کمى از کودکانى که والدین آنها معتاد هستند به سوى بزهکارى سوق داده شوند، بعد از گذشت چندین سال تعداد بزهکاران در این مملکت به هزاران نفر خواهد رسید. اعتیاد بیش از یک میلیارد نفر از اعضاء خانواده معتادان را در جهان بطور مستقیم با مشکلات ناشى از این آسیب مواجه نموده است.

هفته مبارزه با مواد مخدر از 99/3/31 تا 99/4/6 با شعار "دانش بیشتر برای مراقبت بیشتر" نامگذاری شده است و روز شمار این هفته به شرح ذیل می باشد:

 

روز شمار هفته مبارزه با مواد مخدر

ایام هفته تاریخ عنوان پیام
شنبه 99/3/31 مسئولیت پذیری اجتماعی، توسعه مشارکت های مردمی؛ کاهش تقاضای مواد مخدر
یکشنبه 99/4/1 یاریگران زندگی، ارتقاء فرهنگ عمومی؛ پیشگیری از اعتیاد
دوشنبه 99/4/2 پژوهش محوری، تحول؛ مهار اعتیاد
سه شنبه 99/4/3 تقویت همکاری های بین بخشی و فرابخشی در عرصه مبارزه با مواد مخدر
چهارشنبه 99/4/4 مشارکت خیرین، بهره گیری از ظرفیت های مردمی؛ تقویت برنامه های کاهش تقاضای مواد مخدر
پنجشنبه 99/4/5 تقویت و ارتقاء دیپلماسی منطقهای و جهانی در عرصه مبارزه با مواد مخدر

ساعت : 11:47 -  روز  : سه شنبه  - 3 /  4 / 1399 /  شماره خبر : 32 / تعداد نمايش :156

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران:


   
جشنواره پرتال

جشنواره پرتال برتر