سامانه الکترونیکی غربالگری افراد مشکوک به کرونا:       salamat.gov.ir

7:02:07 PM 1399 / 12 / 08
 
اطلاعیه ها شبکه بهداشت و درمان

هفته جهانی تغذیه با شیر مادر:

"سیاره ای سالم؛ با حمایت از تغذیه با شیر مادر"

شعار هفته جهانی تغذیه با شیر مادر در سال 99، به تأثیر تغذیه شیرخواران بر تغییرات آب و هوایی و محیط زیست و هم چنین ضرورت حفظ، ترویج و حمایت از تغذیه با شیر مادر در راستای سلامت کره خاکی و ساکنان آن می پردازد.


"تغذیه با شیر مادر نمونه بارزی از ارتباط عمیق بین سلامت انسان و اکوسیستم های طبیعت است."


شیر مادر غذایی طبیعی و تجدیدپذیر است که از لحاظ زیست محیطی غذایی ایمن و سبز محسوب می شود چون تولید و عرضه آن به مصرف کننده بدون آلودگی یا تولید زباله است و در سلامت اکوسیستم نقش دارد. ولی تغذیه با شیر مصنوعی اثرات زیست محیطی فاحشی دارد و موجب تخریب طبیعت از طریق تولید گازهای گلخانه ای، مصرف مقادیر قابل توجه سوخت های فسیلی و مقادیر زیادی آب می شود که در کمبود آب و تولید گازهای گلخانه ای نقش خواهد داشت. در نتیجه شیرمادر پیش از آنکه زیر بنای تکامل کودک باشد پایه و اساس توسعه کشورهاست.


در مقابل، تغذیه مصنوعی ردپای قابل توجه زیست محیطی را به همراه دارد که منجر به کاهش منابع طبیعی, تخریب محیط زیست و انتشار گازهای گلخانه ای می شود که باعث گرم شدن زمین و تغییرات آب و هوایی خواهد شد.


 تغذیه کودکان با هر چیزی به غیر از شیر مادر هزینه های کوتاه مدت و بلند مدتی دارد که کل جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد از جمله اینکه:

-تولید، بسته بندی، ذخیره سازی، توزیع و آماده سازی شیرخشک به فرایندهایی نیاز دارد که باعث آسیب به محیط زیست می شود.

- ندادن شیر مادر به کودکان باعث افزایش بیماری ها در نتیجه نیاز بیشتر به مراقبت های بهداشتی- درمانی و افزایش هزینه های درمان می شود.


- کودکانی که از شیر مادر بی بهره اند از ضریب هوشی پایین تری برخوردارند و در نتیجه شانس کمتری برای آموزش خوب دارند که این منجر به کسب درآمد پایین تر آنها در زندگی می شود که همه این عوامل باعث ایجاد چرخه فقر در جهان می شود.


در نتیجه باید گفت که بهره مندی افراد از شیرمادر با پیشگیری از تمام انواع سوء تغذیه، ایجاد امنیت غذایی شیرخواران، کاهش هزینه های اقتصادی و زیست محیطی به خروج مردم و ملت ها از چرخه فقر و گرسنگی کمک خواهد کرد.

 

 پرسش و پاسخ در زمینه تغذیه با شیر مادر و COVID19
 

ساعت : 8:30 -  روز  : شنبه  - 11 /  5 / 1399 /  شماره خبر : 32 / تعداد نمايش :102

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران:


   
جشنواره پرتال

جشنواره پرتال برتر