سامانه الکترونیکی غربالگری افراد مشکوک به کرونا:       salamat.gov.ir

6:20:14 AM 1399 / 07 / 07
 
اخبار شبکه

 برگزاری جلسه آموزشی زئونوز

برگزاری جلسه آموزشی زئونوز

جلسه آموزشی زئونوز ویژه پرسنل بیمارستان شهید رجایی برگزار گردید.


به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان آران و بیدگل این جلسه آموزشی توسط کارشناس مبارزه با بیماری های شبکه بهداشت و درمان برگزار گردید.


بنا بر این گزارش کارشناس زئونوز مرکز بهداشت در این جلسه آموزش گفت: بیشترین خطر انتقال این بیماریها به انسان در زمان تماس مستقیم و یا غیر مستقیم انسان با حیوانات، محصولات آنها و یا محیط زندگی آنها می باشد. بیشتر از 60 درصد عوامل عفونی تازه شناخته شده که در دهه های گذشته انسانها را تحت تاثیر قرار داده است دارای منشاء حیوانی بوده اند. 70 درصد از بیماریهای مشترک بین انسان و حیوان از حیات وحش نشات گرفته است.


وی با اشاره به اهمیت بیماری مشترک بین انسان و دام افزود: بعضی از بیماریهای قابل انتقال بین انسان و حیوان از طریق غذا( تب مالت، سل)، برخی با گزیده شدن بوسیله پستانداران (هاری) و یا گزش حشرات( تب دره ریفت) و گروهی از طریق آلودگی محیط زیست (هیداتیدوزیس) قابل انتقال هستند.


این کارشناس در پایان گفت: هر بیماری که بطور طبیعی از حیوان مهره دار به انسان و یا بالعکس منتقل شود در گروه زئونوزها قرار می گیرد. بیماریهای قابل انتقال بین انسان و حیوان از قرنها پیش تشخیص داده شده و در حدود 200 تا از آنها توصیف شده اند. این گروه از بیماریها بوسیله انواع عوامل بیماریزا از جمله باکتری ها، انگلها، قارچها و ویروس ها ایجاد می شوند.


در کشور ما برخی از بیماریهای قابل انتقال بین انسان و حیوان بصورت بومی وجود دارند که مهمترین این بیماریها عبارتند از: هاری، سالک جلدی و احشایی، تب مالت، تب خونریزی دهنده کریمه کنگو و لپتوسپیروز. علاوه بر این برخی بیماریها مثل بیماری دنگی که قبلاً در کشور ما وجود نداشت و یا از اهمیت کمتری برخوردار بود در سالهای اخیر بعنوان یک تهدید روزافزون در نظر گرفته می شود.


لازم به ذکر است این جلسه در سالن اجتماعات بیمارستان شهید رجایی برگزار گردید.


                                                                               روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان آران و بیدگل
 

ساعت : 10:23 -  روز  : پنج شنبه  - 9 /  9 / 1396 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :291

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران:


   
جشنواره پرتال

جشنواره پرتال برتر