5:03:34 PM 1397 / 12 / 29
 
اخبار شبکه

کلاس آموزش هپاتیت

به مناسبت روز جهانی هپاتیت

جلسه آموزشی هپاتیت به روش shep برای آرایشگران تحت پوشش پایگاه سلامت فاطمیه در سالن شهید استادی شبکه بهداشت و درمان برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان آران و بیدگل مراقب سلامت پایگاه سلامت فاطمیه ضمن اعلام این خبر گفت: جلسه آموزشی با عنوان آشنایی با بیماری هپاتیت به روش SHEP برای آرایشگران خانم برگزار شد.


زهرا دهقانی در ابتدا در سخنانی به معرفی بیماری هپاتیت اشاره کرد و افزود: هپاتیت به معنی التهاب در پارانشیم کبد است و به دلایل مختلفی می‌تواند ایجاد شود که بعضی از آن‌ها قابل سرایت هستند و برخی مسری نیستند. از عواملی که ایجاد هپاتیت می‌کنند می‌توان به افراط در مصرف الکل، اثر برخی داروها، آلودگی به باکتری و هم‌چنین ویروس اشاره نمود. هپاتیت ویروسی منجر به عفونت کبدی می‌گردد.


دهقانی اظهار کرد: متاسفانه دو بیماری ایدز و هپاتیت در حال حاضر یک مشکل جهانی است و بدون شک، یکی از علل شیوع و بروز این دو بیماری، فقدان آگاهی لازم برای پیشگیری و مقابله در بین افراد مختلف جامعه، خـصوصاً افـرادی کـه مـستقیماً در معرض خطر بیماری هستند می باشد.


وی ضمن اشاره به راه های انتقال بیماری هپاتیت افزود: روش‌هایی که می‌تواند باعث انتقال این ویروس گردد شامل ارتباط جنسی با افراد آلوده واستفاده از سوزن‌های آلوده که به عنوان سرنگ استفاده می‌شود، به ویژه در افراد معتاد به مواد مخدر تزریقی و همچنین سوراخ شدن بدن با هر وسیله تیز یا سوزن آلوده (مثل خالکوبی غیر بهداشتی) و استفاده از لوازم شخصی به صورت اشتراکی دریافت فرآورده‌های خون و پلاسمای آلوده وزخمی شدن پوست بدن در یک بخش آلوده بیمارستانی.می باشد.


مراقب سلامت پایگاه سلامت فاطمیه در بخش دیگری از سخنان خود گفت: از دیگر نکات مهم در مورد این ویروس این است که به تدریج به کبد آسیب می‌رساند. یک کبد سالم مواد شیمیایی مورد نیاز بدن را می‌سازد و مواد سمی را از خون خارج می‌کند و وقتی شخص به این بیماری مبتلا می‌شود کبد ملتهب می‌شود و بافت طبیعی تخریب شده به جای آن بافت فیبری و فرسوده می‌ماند.


زهرا دهقانی در جمع بندی سخنان خود به پیشگیری از بیماری هپاتیت اشاره کرد و ادامه داد: در هپاتیت، پیشگیری بهترین راه است. برای جلوگیری از انتشار این ویروس باید زخم و بریدگی‌های پوست را پانسمان کنید. در صورت نیاز به کمک برای پانسمان زخم از دستکش استریل استفاده شود و از ریش‌تراش، مسواک، و لوازم آرایشی با لوازم شخصی دیگران به‌طور مشترک استفاده نکنید.


وی در پایان یاد آور شد: لازم است بدانیم غیر از واکسن نوع B این بیماری، این بیماری واکسن و درمان کامل ندارد. ازاین رو پیشگیری از آلودگی دیگران با عمل به توصیه‌های بهداشتی بسیار مهم است.

گفتنی است اجرای مسابقه و اهدای جوایز و پاسخ به سوالات شرکت کنندگان از دیگر برنامه های این جلسه آموزشی بود.


                                                                                روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان آران و بیدگل

    
     کلاس آموزش هپاتیت            کلاس آموزش هپاتیت

ساعت : 11:55 -  روز  : شنبه  - 13 /  5 / 1397 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :160

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران:


   
جشنواره پرتال

جشنواره پرتال برتر