5:35:58 AM 1402 / 03 / 18
 
اخبار شبکه

کمیته ایدز

به مناسبت هفته اطلاع رسانی ایدز (8 الی 14 آذرماه)

کمیته ایدز با حضور سرپرست شبکه بهداشت و درمان و پزشک هماهنگ کننده درمان سل و ایدز معاونت بهداشتی دانشگاه و نمایندگان ادارات و نهادهای شهرستان آران و بیدگل در سالن اجتماعات شبکه برگزار گردید.


به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان آران و بیدگل، پزشک هماهنگ کننده سل و ایدز معاونت بهداشتی دانشگاه ابتدا گفت: بیماری ایدز چالش مهم هزاره سوم در جهان و ایران، یک بیماری عفونی است که دلایل و ریشه‌های قوی اجتماعی دارد.


دکتر مهرداد هدایتی افزود: رفتارهای پرخطر علت عمده گسترش ویروس HIV بوده و متقابلاً بیماری ایدز به مشکلات و آسیب‌های اجتماعی فراوان منتهی می‌گردد.


دکتر هدایتی تصریح کرد: ناخوشی، مرگ و افزایش افراد تحت تکفل ناشی از آن، نیاز به مراقبت و حمایت، از دست دادن درآمد، افزایش فقر و انحراف منابع، فقدان باروری، کاهش تغذیه، از هم‌گسیختگی خانواده‌ها، یتیم شدن و اثرات روانی و اجتماعی ناشی از آن، از مهمترین تأثیرات این بیماری بر افراد و خانواده‌هاست.


پزشک هماهنگ کننده سل و ایدز دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه این بیماری اثرات مخربی بر نظام های سلامت، ثبات سیاسی و اجتماعی و اقتصاد جامعه دارد اظهار کرد: از آنجا که درمان قطعی بیماران ممکن نیست و هزینه‌های درمان‌های نگهدارنده بیماران به‌شدت گران و دور از دسترس است، پیشگیری از بیماری مقرون به صرفه بوده و در اولویت قرار می‌گیرد.


دکتر هدایتی در پایان گفت: به دلیل راه های منحصر به ‌فرد انتقال ویروس بهتر است فعالیت های پیشگیری بر افراد دارای رفتارهای پرمخاطره متمرکز گردد. از طرفی با حمایت مالی، معیشتی و اجتماعی از بیماران آنان نیز از انتقال ویروس به دیگران ممانعت کرده و ویروس در منبع خود خواهد مانند لذا انجام فعالیتهای پیشگیرانه همراه با حمایت از بیماران به محدود کردن گسترۀ بیماری کمک نموده و گسترش ویروس را کنترل خواهد کرد.


سرپرست شبکه بهداشت و درمان آران و بیدگل نیز در ادامه گزارشی از فعالیت مرکز مشاوره ایدز را بیان کرد و خواستار همکاری کلیه نهادها و ادارات در راستای برنامه چهارم استراتیژیک ملی ایدز جهت کنترل این بیماری شد.


دکتر اعظم باقری با اشاره به راه های انتقال، ویروس ایدز را به کوه یخ تشبیح کرد که بخشی از آن دیده می شود واین بدان معنی است که هنوز تعداد زیادی از بیماران از ابتلای خود به ویروس اچ آی وی بی خبر هستند.


در پایان از همه افراد شرکت کننده تست اچ ای وی (ایدز ) گرفته شد.


                                                                                روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان آران و بیدگل 

     کمیته ایدز          کمیته ایدز

ساعت : 11:55 -  روز  : دو شنبه  - 12 /  9 / 1397 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :517

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: